Bowlingová rodinka

Stránky věnované bowlingu a tomu, jak se naše rodiny bowlingem baví.

Historie Bowlingu

Z historie bowlingu

- Podle vykopávek v Egyptě vedou první stopy bowlingu až do dob 3200 let před Kristem

- Popularita bowlingu vzrostla v Anglii v roce 1366, kdy král Edward III. údajně přesunul  pozornost z lukostřelby na tento sport.

- První ustálený americký bowling byl pravděpodobně trávníkový bowling v prostorách New York´s Battery area

- V polovině 19. století se vlivní průmysloví magnáti rozhodli instalovat bowlingové dráhy do krytých budov. Koule se v té době vyráběly z tvrdého dřeva.

- V roce 1905 byla uvedena první opravdová bowlingová koule „Evertrue“ a brzy poté byl Brunswick Corporation zdárně podpořen tzv. Mineralite ball.

- V roce 1917 se zrodil ženský mezinárodní bowlingový kongres v St. Louis. Do této doby měli jen muži Americký bowlingový kongres.

- V Michiganu v roce 1951 první instalace bowlingu s automatickým zvedačem kuželek

- Dnes bowling hraje 100 miliónů lidí z více než 90 zemí z celého světa.

 

 

- Historie bowlingu v naší republice sahá už do socialistického Československa. V roce 1988, v rámci výstavby tehdejšího supermoderního hotelu Fórum v Praze 4 na Pankráci, byla otevřena historicky první bowlingová čtyřdráha vybavená technologií od americké firmy Brunswick.

 

  

- Od roku 1997 je bowling jako sport organizován pod ČSTV, původně prostřednictvím Českomoravského kuželkářského svazu, který pro tuto činnost zřídil sekci bowlingu.

- V roce 2001 vznikla samostatná Česká bowlingová asociace (ČBA)

- Za dobrý rekreační výkon se počítá již nához kolem 160 až 180 kuželek.

- Na umístění v komerčních turnajích, kterých je v ČR kolem 250 ročně, je už třeba hrát průměr kolem 200 bodů a to je důkaz, jak kvalita bowlingu jako sportu jde v ČR velmi dynamicky vzhůru.

 
Najde-li se rodina, která by si chtěla změřit síly s našim VIP Málka týmem, zanechte na sebe kontakt v knize návštěv.