Bowlingová rodinka

Stránky věnované bowlingu a tomu, jak se naše rodiny bowlingem baví.

Bowlingový bontón

Zde je materiál o tom, jak se máme chovat při hraní bowlingu v hernách, který jsem přeložila ze zahraničních stránek o bowlingu. Článek se v originále jmenuje Bowling Courtesy. Slovo courtesy znamená zdvořilé, uctivé chování, čili jedná se o takový malý soubor pravidel, jak bychom se měli na bowlingu chovat k ostatním hráčům a během hry. Taková malá bowlingová etiketa nebo-li vznešeně řečeno bontón. Vlastní postřehy k některým pravidlům jsem doplnila kurzívou. Přiznám se, že některá pravidla jsem dosud také nedodržovala, protože jsem o jejich existenci jednak nic nevěděla a ani jsem si během hraní některé věci vůbec neuvědomovala jako rušivé pro druhé hráče. Je dobré si tato pravidla přečíst a uvést do vašeho hráčského života.

 

 

Bowlingová centra mohou být čas od času plně obsazena. V jeden den můžete mít na jedné sousední dráze dětskou narozeninovou oslavu a na druhé ostřílené trénující profíky. Vzájemné společné dobré chování bude zpříjemněním pro každého při všech těchto rozdílných aktivitách.

 Zde je seznam pravidel, která je dobré dodržovat:

1) Mějte své věci uloženy mimo sedadla a mimo přístupovou cestu ke dráze. Vaši spoluhráči potřebují místo k sezení a nechtějí přeskakovat vaše tenisky po cestě na dráhu.

2) Buďte zticha v okolí odhozového místa. Hlasité zvuky mohou jiné hráče nepříjemně  rozptylovat.

3) Nenoste na odhoz potraviny nebo nápoje. Pokud se něco na dráhu rozleje, celá hra se zastaví a přijdou na řadu mopy.

4) Buďte včas připraveni, když je řada hrát na vás. Nenarušujte plynulost hry.

5) Nechoďte na dráhu, dokud nepřijde řada na vás. Nedělejte "dopravní zácpu".

6) Ustupte hráči bezprostředně po vaší levé nebo pravé straně, jsou-li připraveni házet. Nechodťe blízko k vraceči koulí, jestliže osoby na vašich sousedních dráhách právě házejí nebo se chystají hodit. Počkejte za bodovací konzolou, dokud se místo na dráze neuvolní. Některé ligy a turnaje vyžadují tento “dráhový” bontón.

7) Nestůjte vedle vraceče koulí při čekání na vaši kouli. To by mohlo rozptýlit hráče chystajícího se házet vedle vás.

8) Hráči chystající se na spare mají právo na ohled od hráčů připravujících se teprve na svůj první hod do plných deseti kuželek. Sparující hráč potřebuje více času k soustředění na svůj dohoz.

9) Neztrácejte čas před příchodem na dráhu. Vstaňte a jděte! Udržujte plynulý průtok ve hře.

10) Nepoužívejte "lofting" koule! Lofting je, když vrhnete kouli tak, že přistane až 20 stop za odhodovou čárou. Takto padající koule může udělat na dráze dolík a koule pak po dráze budou hrčet. Musíte kouli koulet a ne házet. Neničte dráhu ani koule!

11) Neházejte druhou koulí, dokud se vracející se koule nevrátí na stojan. Vratný mechanismus je dražší - nechcete jej zničit.

12) Jakmile dokončíte své hody, neotálejete zbytečně na pomezní čáře. Zachovávejte plynulost! Navíc zde může již čekat další hráč.

13) Nepoužívejte soukromé koule od jiných osob bez jejich souhlasu. Může je to velmi dráždit! Koule jsou nejdražší výbavou hráče a je velmi nepříjemné, když nějaký začátečník hodí drahou kouli „loftingem” na dráhu nebo do koryta.

Poznámka od Táni: Už jsem viděla kouli, ze které se po nešetrném hodu odtrhl kus pláště a byla tak totálně zničená. Vyhněte se nepříjemnostem, které můžete způsobit sobě a hlavně majiteli koule. Nejdříve se zorientujte, které koule jsou inventářem herny, než začnete hrát. A když na mě narazíte u Málky, tak mi neberte mého Mazlíka značky MAXIM Ebonite. Tam mají FUNK,  BRUNSWICK a BOWLTECH.

 

       
 

 

14) Ovládejte se a buďte dobrým sportovcem. Není na místě ani chvástavost (pozn. že Lucinko) ani zuřivost (pozn. že Táničko) nebo plakat jako malé dítě, pokud se vám hra právě nedaří. Můžete snadno pokazit náladu ostatním hráčům.

 

 
 
 

 

15) Projevte nadšení, když jiný hráč skvěle zahraje. (Ó, to Táňa dovede líp než bowling). Dopřejte trochu laskavosti druhým. Když budete k druhým laskaví, oni pak budou laskaví zase na vás. Bavte se!  (pozn. Neposmívejte se slabším hráčům! Raději jim zkuste poradit, kde dělají chyby.)

©1999-2008 Pinboy

 

 

Další pravidla doporučuje Táňa 

V zahraničí se autor zřejmě nedostal do takových situací, do kterých jsem se dostala v hernách já. Tyto otřesné zážitky mě inspirovaly k tomu, abych ještě přidala pár pravidel ze svého soudku. Možná vám budou připadat tato pravidla směšná, ale bohužel vycházejí opravdu ze života v českých hernách.

16) Nedovolte vašemu dítku, aby naházelo všechny koule ze stojanu do koryta a bavilo se tím, jak se ty "kouličky" všechny pěkně pomalu kutálejí zatímco na vedlejší dráze hráči zuří, protože jim běží placený čas a nemají čím házet.

17) Nedovolte dětem klečet u vraceče koulí a přehrabovat se mezi koulemi. Kromě toho, že to házejícího hráče velmi ruší, je hraní si s koulemi na stojanu pro dítě nebezpečné. Vracející se koule má určitou rychlost a při své váze může dítěti způsobit vážný úraz na ruce.

18) Nedovolte dítěti, aby si sedalo na krytou část vraceče koulí jako na koně a hrálo si tam. Opět je to velmi rušivé a dítě botkami okopává lakování na konstrukci. Doma byste mu to na svém nábytku také nedovolili.

19) Nechovejte se v herně ve stylu "Po nás potopa!" a neničte její vybavení. Hráči, kteří přijdou hrát po vás, mají právo na stejnou kvalitu služeb jako vy.

20) Neplivejte na koule. Není to hygienické a nehrajete s nimi sami. Když potřebujete plivat na kouli "pro štěstí", kupte si a tahejte do herny vlastní výbavu.

21) Nevstupujte na dráhu s cigaretou! V některých hernách se v prostoru bowlingu nesmí kouřit vůbec. Pokud už vám to někde přece jen umožní, važte si toho a nedrážděte personál.

22) Nehrejte bowling v podnapilém stavu. Můžete způsobit zranění sobě, spoluhráčům nebo i obsluhujícímu personálu.

 

 

 

 

 

 
Najde-li se rodina, která by si chtěla změřit síly s našim VIP Málka týmem, zanechte na sebe kontakt v knize návštěv.